2025: Alt muligt set i Viborg

I juli var vi på ferie i #Viborg. Her besøgte vi bl.a. alle mulige små steder, der ikke får deres egen side.

Tidligt eksperimenterede vi med at finde kiosker, hvor de solgte den lokale avis. Det betød bl.a. en tur til sygehuset. Selve sygehuset så interessant ud. Og jeg glemte fuldstændig at fotografere det, så her er en kollage af andres billeder.

Viborg har et lille tog, der fungerer som en hop-on-hop-off bus. Med 2 stop. Men der bliver fortalt om de interessante steder undervejs, så den er god nok. Vi brugte den på en halv tur, mest fordi vi havde ondt i benene.

Diverse landskab (bl.a. en bakke), og en sky. Og nogle blomsterdimser, der pyntede rundt omkring og muligvis er lavet af plastic.

Og ikke apropos noget som helst: Manglende evne til at stave eller Når Man Bliver Vildført Af AI/OCR. (Der står Trykke. Hvad burde der have stået??? Og hvor mange stavefejl får du det til? Men vi elsker dig naturligvis alligevel, Elias .) Og et forkert gæt på en bogtitel. (Deltageren gættede B, det var C.)

Skriv en kommentar